Map_final

Při nákupu melounu hledej kulatý, oválný nebo podlouhlý kus, který je na svou velikost dost těžký, protože to znamená, že je šťavnatý a čerstvý.

Meloun nemusíš hodnotit podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti nenapoví vůbec nic. Určitě ale nekupuj meloun, který je otlačený nebo moc měkký. Pokud si netroufáš na celý „kousek“, můžeš si koupit porcovaný meloun. V tomto případě hledej vždy pevný střed a jasně barevnou dužinu!

Sluníčko je pro nás základ

Anecoop pěstuje své melouny Bouquet na prosluněných plantážích ve Valencii. Sázejí se 3-4 metry od sebe a rostou na vyvýšených záhoncích (vysokých 10-15 cm) ze zúrodněného písku a písčité hlíny.

Melouny se vždý sklízí ručně

Úrodu lze sklidit za 90 dní

Sazeničky vodních melounů se do záhonků sázejí ze školek. Žluté květy melounů musí opylovat medonosné včely. Je zapotřebí opylovat i sterilní melouny bez jadérek, jinak by neměly plody. Za měsíc vyrostou šlahouny dlouhé až 3 metry. Za 60 dní vyrostou na šlahounech první melouny. Úrodu lze sklidit za 90 dní.

Ruční sklizeň

Melounová slupka je na pohled tvrdá, ale ve skutečnosti je docela křehká, a proto se melouny musí sklízet ručně. Pěstitelé melounů hledají bledá nebo máslově žlutá místa ve spodní části – ta totiž znamenají, že meloun je zralý.

galerie
Historie melounu

Historie melounu

Vodní melouny se údajně poprvé urodily v africké poušti Kalahari. K první zaznamenané sklizni melounů došlo před téměř 5 000 lety v Egyptě – svědčí o ní hieroglyfy na zdech starověkých budov. Vodní melouny se často dávaly do královských hrobek, aby králové měli v posmrtném životě co jíst. Z Egypta se melouny dostaly prostřednictvím obchodních lodí do zemí u Středozemního moře. V 10. století si melouny našly cestu do Číny, která dnes představuje největšího pěstitele vodních melounů na světě.

Ve 13. století se melouny rozšířily po celé Evropě díky Maurům.